Asset Publisher Asset Publisher

MAŁA RETENCJA

PROJEKT „MAŁEJ RETENCJI GÓRSKIEJ" W NADLEŚNICTWIE ZŁOTORYJA

 

Projekt „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie" realizowany i współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach priorytetu III „Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

 

Projekt, realizowany w latach 2007-2015, powstał, by retencjonować, czyli gromadzić i zatrzymywać wodę oraz ograniczać negatywne skutki powodzi i suszy na górskich obszarach leśnych. W ramach projektu tworzy się niewielkie inwestycje w początkowym biegu rzek i strumieni w zlewniach górskich. W projekcie bierze udział ponad 50 nadleśnictw, a zakładane rezultaty to: 3500 szt. wybudowanych obiektów i ok. 1 300 000 m3 retencjonowanej wody.

 

Na terenie Nadleśnictwa Złotoryja wybudowano 12 zbiorników retencyjnych oraz 10 innych obiektów takich jak brody, przepusty, zatoka zastoiskowa, most. Wykonano również 3 zadania kompleksowe polegające na zabudowie szlaku turystycznego wodospustami oraz zabudowie liniowej brzegów cieków narzutami kamiennymi.

 

Efekty projektu w Nadleśnictwie Złotoryja:

- retencja prawie 24 tys. m3 wody,

- spowolnienie odpływu wód opadowych,

- poprawa uwilgotnienia siedlisk leśnych,

- wzrost bioróżnorodności,

- dostępność wody dla zwierząt leśnych,

- polepszenie warunków dla rekreacji i wypoczynku.

 

Więcej informacji na temat Projektu na stronie: www.ckps.lasy.gov.pl w zakładce Projekty dla LP/Mała Retencja Górska.

 

Oficjalna strona projektu: http://www.POIS.gov.pl


Dni Otwarte Funduszy Europejskich

W dniu 07.05.2014 w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich”, odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące projektu Małej Retencji Górskiej w Nadleśnictwie Złotoryja.

W dniu 07.05.2014 w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich",  odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące projektu Małej Retencji Górskiej w Nadleśnictwie Złotoryja. Udział w zajęciach wzięli uczniowie okolicznych szkół: Szkoły Podstawowej w Proboszczowie, Szkoły Podstawowej w Sokołowcu, Gimnazjum w Pielgrzymce, Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi, Szkoły Podstawowej w Wilkowie – Osiedlu, Szkoły Podstawowej w Rokitnicy. Pomimo zmiennej pogody zajęcia przebiegły pomyślnie, a frekwencja dopisała – obecnych było ponad 160 osób. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję zobaczyć cztery zbiorniki retencyjne zlokalizowane w leśnictwie Proboszczów oraz usłyszeć o małej retencji i jej znaczeniu, o której opowiadał Pan Ryszard Majewicz, zajmujący się gospodarką wodną w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Wszyscy mogli skorzystać z gościny leśnictwa Proboszczów – Pana leśniczego Konrada Leszczyńskiego, który opowiadał o historii powstania i działaniu zbiorników, oraz Pani podleśniczy Magdy Soleckiej. Na koniec wszystkich ucieszyła możliwość ogrzania się przy ognisku i zjedzenia smacznej kiełbaski.

 

W dniu 10.05.2014 w ramach obchodów „Święta Lasu", które odbyły się nad zalewem złotoryjskim, w namiocie multimedialnym można było obejrzeć prezentację pokazującą wszystkie obiekty retencyjne wykonane w Nadleśnictwie Złotoryja.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wkrótce rusza akcja „Wieniec”

Wkrótce rusza akcja „Wieniec”

Wkrótce rusza akcja „Wieniec” W dniach 4-12 marca Straż Leśna w całej Polsce przeprowadzi akcję pod kryptonimem „Wieniec”. Jest ona skierowana przeciwko nieprzestrzegającym prawa zbieraczom poroża oraz kłusownikom.

Jest to już cykliczna akcja Straży Leśnej, prowadzona przy wsparciu sił Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Łowieckiej.

Jej celem jest przeciwdziałanie i zwalczanie kłusownictwa oraz pozostałych przejawów tzw. szkodnictwa łowieckiego, kontrola legalności skupu i obrotu zwierzyną, a także egzekwowanie, głównie od osób trudniących się zbieraniem zrzutów poroży, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

Działania strażników leśnych i pozostałych służb  obejmą przede wszystkim patrolowanie terenów będących ostoją zwierzyny, obszarów zagrożonych kłusownictwem i odwiedzanych przez zbieraczy poroża. Podczas patroli będą sprawdzać czy zbieracze poroża nie wkraczają np. na tereny rezerwatów czy w miejsca objęte zakazem wstępu, czy swoimi działaniami nie płoszą zwierząt i nie narażają ich na stres. Przy okazji kontrolować będą czy w terenie nie są rozstawiane wnyki. Kontrole obejmą także punkty skupu dziczyzny i legalne pochodzenie mięsa.

Poroże to twarda, kostna struktura, którą noszą samce krajowych jeleniowatych. Im większe i okazalsze tym lepiej świadczy o sile oraz możliwościach reprodukcyjnych samca. Oprócz funkcji reprezentacyjnej służy także jako broń podczas walk byków o samice. Po zakończeniu okresu godowego jest ono zrzucane. Proces zrzucania poroża odbywa się co roku – samiec gubi stare poroże, a w jego miejsce wyrasta nowe.

Zrzutami nazywamy poroże zgubione przez sarny, łosie, daniele i jelenie. Przełom lutego i marca ta czas, kiedy jelenie pozbywają się starego poroża. Jednocześnie to czas kiedy do lasu ruszają „łowcy zrzutów”.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem znalezione zrzuty możemy sobie zabrać jeśli zostały one znalezione na terenie lasów gospodarczych. Zbieranie zrzutów w rezerwatach i parkach narodowych jest nielegalne. Udając się do lasu na poszukiwanie zrzutów należy pamiętać również o miejscach, w których obowiązuje zakaz wstępu, mimo, że jest to las gospodarczy. Są to m.in. lasy do 4 m wysokości drzew czy tereny oznaczone jako „Ostoja zwierzyny”.

Nie wolno również  tropić i płoszyć zwierząt aby zdobyć poroże. Niestety nie wszyscy zbieracze postępują etycznie. Tropią chmary jeleni, zmuszają je do ciągłego przemieszczania się co doprowadza do osłabienia zwierząt, którym i tak jest ciężko z uwagi na zimowe warunki i ograniczony dostęp do pożywienia.

O tym jak szukać zrzutów w lesie opowiada Zdobek w jednym z odcinków „Obliczy lasów: