Asset Publisher Asset Publisher

MAŁA RETENCJA

PROJEKT „MAŁEJ RETENCJI GÓRSKIEJ" W NADLEŚNICTWIE ZŁOTORYJA

 

Projekt „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie" realizowany i współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach priorytetu III „Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

 

Projekt, realizowany w latach 2007-2015, powstał, by retencjonować, czyli gromadzić i zatrzymywać wodę oraz ograniczać negatywne skutki powodzi i suszy na górskich obszarach leśnych. W ramach projektu tworzy się niewielkie inwestycje w początkowym biegu rzek i strumieni w zlewniach górskich. W projekcie bierze udział ponad 50 nadleśnictw, a zakładane rezultaty to: 3500 szt. wybudowanych obiektów i ok. 1 300 000 m3 retencjonowanej wody.

 

Na terenie Nadleśnictwa Złotoryja wybudowano 12 zbiorników retencyjnych oraz 10 innych obiektów takich jak brody, przepusty, zatoka zastoiskowa, most. Wykonano również 3 zadania kompleksowe polegające na zabudowie szlaku turystycznego wodospustami oraz zabudowie liniowej brzegów cieków narzutami kamiennymi.

 

Efekty projektu w Nadleśnictwie Złotoryja:

- retencja prawie 24 tys. m3 wody,

- spowolnienie odpływu wód opadowych,

- poprawa uwilgotnienia siedlisk leśnych,

- wzrost bioróżnorodności,

- dostępność wody dla zwierząt leśnych,

- polepszenie warunków dla rekreacji i wypoczynku.

 

Więcej informacji na temat Projektu na stronie: www.ckps.lasy.gov.pl w zakładce Projekty dla LP/Mała Retencja Górska.

 

Oficjalna strona projektu: http://www.POIS.gov.pl


Dni Otwarte Funduszy Europejskich

W dniu 07.05.2014 w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich”, odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące projektu Małej Retencji Górskiej w Nadleśnictwie Złotoryja.

W dniu 07.05.2014 w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich",  odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące projektu Małej Retencji Górskiej w Nadleśnictwie Złotoryja. Udział w zajęciach wzięli uczniowie okolicznych szkół: Szkoły Podstawowej w Proboszczowie, Szkoły Podstawowej w Sokołowcu, Gimnazjum w Pielgrzymce, Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi, Szkoły Podstawowej w Wilkowie – Osiedlu, Szkoły Podstawowej w Rokitnicy. Pomimo zmiennej pogody zajęcia przebiegły pomyślnie, a frekwencja dopisała – obecnych było ponad 160 osób. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję zobaczyć cztery zbiorniki retencyjne zlokalizowane w leśnictwie Proboszczów oraz usłyszeć o małej retencji i jej znaczeniu, o której opowiadał Pan Ryszard Majewicz, zajmujący się gospodarką wodną w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Wszyscy mogli skorzystać z gościny leśnictwa Proboszczów – Pana leśniczego Konrada Leszczyńskiego, który opowiadał o historii powstania i działaniu zbiorników, oraz Pani podleśniczy Magdy Soleckiej. Na koniec wszystkich ucieszyła możliwość ogrzania się przy ognisku i zjedzenia smacznej kiełbaski.

 

W dniu 10.05.2014 w ramach obchodów „Święta Lasu", które odbyły się nad zalewem złotoryjskim, w namiocie multimedialnym można było obejrzeć prezentację pokazującą wszystkie obiekty retencyjne wykonane w Nadleśnictwie Złotoryja.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

ŁOWIECTWO

ŁOWIECTWO

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Złotoryja jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny, dziki i muflony. Szacuje się (dane za rok 2013), że jeleni jest ok. 620 szt., danieli 12 szt., saren 4200 szt., dzików 1200 szt., a muflonów 50 szt. Okresowo pojawiają się łosie. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka.

Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne. W pobliżu zbiorników wodnych bytuje ptactwo wodne.

Nadleśnictwo Złotoryja nadzoruje gospodarką łowiecką w 18 obwodach dzierżawionych przez 12 kół łowieckich. Są to obwody polno-leśne oraz dwa leśne. Na terenie dwóch obwodów nadleśnictwo samodzielnie prowadzi gospodarkę łowiecką. Jest to Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) Złotoryja.

OHZ Złotoryja to 7856 hektarów (w tym 3790 ha gruntów leśnych) atrakcyjnych łowiecko obszarów. W samym sercu łowiska znajduje się kwatera myśliwska z kancelarią leśniczego oraz miejscami noclegowymi. OHZ Złotoryja organizuje polowania zarówno dla myśliwych krajowych jak i zagranicznych. Istnieje także możliwość wynajęcia kwatery w celach innych niż łowieckie.

Wnętrze kwatery

Kwatera myśliwska kontakt:

Piotr Sawkowicz
tel. 501 034 446