Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKI EKOLOGICZNE

UŻYTKI EKOLOGICZNE to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

UŻYTKI EKOLOGICZNE to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

 

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Złotoryja znajdują się 3 użytki ekologiczne, w tym dwa na gruntach w administracji Lasów Państwowych.

 

Użytek ekologiczny „Torfowisko Zamienice"został powołany Rozporządzeniem Wojewody Legnickiego z 31 maja 1996 roku. Aktualnie funkcjonuje na mocy Rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego z 22 sierpnia 2002r. w sprawie uznania za użytki ekologiczne i zespół przyrodniczo-krajobrazowy (Dz. U. Woj. Doln. nr 185, poz. 2615). Obszar ma powierzchnię 16,16ha i obejmuje oddz. 67 w obrębie Chojnów. Celem utworzenia użytku jest ochrona torfowiska przejściowego, rzadkiego w skali Polski, wraz z całym zakresem różnorodności biologicznej, w tym rzadkich gatunków roślin.

 

Użytek ekologiczny „Torfowisko Kąty"powołany tym samy rozporządzeniem jak „Torfowisko Zamienice". Obejmuje oddz. 74g;75f; 76g-i; 77c-d oraz 85a o łącznej powierzchni leśnej 12.01ha. Całkowita powierzchnia wynosi 17,78 ha. Użytek stanowi środowisko torfowiskowo-leśno-łąkowe z rzadkimi gatunkami chronionymi oraz pełni role małej retencji na obszarach lasów sosnowych.

 

Użytek ekologiczny „Lena" powołany został Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z 3 września 2002roku w sprawie uznania za użytek ekologiczny (Dz. U. Woj. Doln. nr 192, poz. 2707 z 2002r.). Użytek obejmuje obszar trzech oczek wodnych z przyległymi terenami szuwarowo-zaroślowymi o powierzchni 12,82ha. Użytek położony jest w okolicy nieczynnej kopalni „Lena" w Wilkowie. Celem ochrony jest zachowanie oczek wodnych z bogactwem zbiorowisk i zespołów roślinnych od wodno-szuwarowych, wierzbowych do lasów mieszanych z licznymi gatunkami chronionej fauny i flory.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

ŁOWIECTWO

ŁOWIECTWO

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Złotoryja jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny, dziki i muflony. Szacuje się (dane za rok 2013), że jeleni jest ok. 620 szt., danieli 12 szt., saren 4200 szt., dzików 1200 szt., a muflonów 50 szt. Okresowo pojawiają się łosie. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka.

Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne. W pobliżu zbiorników wodnych bytuje ptactwo wodne.

Nadleśnictwo Złotoryja nadzoruje gospodarką łowiecką w 18 obwodach dzierżawionych przez 12 kół łowieckich. Są to obwody polno-leśne oraz dwa leśne. Na terenie dwóch obwodów nadleśnictwo samodzielnie prowadzi gospodarkę łowiecką. Jest to Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) Złotoryja.

OHZ Złotoryja to 7856 hektarów (w tym 3790 ha gruntów leśnych) atrakcyjnych łowiecko obszarów. W samym sercu łowiska znajduje się kwatera myśliwska z kancelarią leśniczego oraz miejscami noclegowymi. OHZ Złotoryja organizuje polowania zarówno dla myśliwych krajowych jak i zagranicznych. Istnieje także możliwość wynajęcia kwatery w celach innych niż łowieckie.

Wnętrze kwatery

Kwatera myśliwska kontakt:

Piotr Sawkowicz
tel. 501 034 446