Wydawca treści
MAŁA RETENCJA
PROJEKT „MAŁEJ RETENCJI GÓRSKIEJ" W NADLEŚNICTWIE ZŁOTORYJA
Projekt „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie" realizowany i współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach priorytetu III „Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Projekt, realizowany w latach 2007-2015, powstał, by retencjonować, czyli gromadzić i zatrzymywać wodę oraz ograniczać negatywne skutki powodzi i suszy na górskich obszarach leśnych. W ramach projektu tworzy się niewielkie inwestycje w początkowym biegu rzek i strumieni w zlewniach górskich. W projekcie bierze udział ponad 50 nadleśnictw, a zakładane rezultaty to: 3500 szt. wybudowanych obiektów i ok. 1 300 000 m3 retencjonowanej wody.
Na terenie Nadleśnictwa Złotoryja wybudowano 12 zbiorników retencyjnych oraz 10 innych obiektów takich jak brody, przepusty, zatoka zastoiskowa, most. Wykonano również 3 zadania kompleksowe polegające na zabudowie szlaku turystycznego wodospustami oraz zabudowie liniowej brzegów cieków narzutami kamiennymi.
Efekty projektu w Nadleśnictwie Złotoryja:
- retencja prawie 24 tys. m3 wody,
- spowolnienie odpływu wód opadowych,
- poprawa uwilgotnienia siedlisk leśnych,
- wzrost bioróżnorodności,
- dostępność wody dla zwierząt leśnych,
- polepszenie warunków dla rekreacji i wypoczynku.
Więcej informacji na temat Projektu na stronie: www.ckps.lasy.gov.pl w zakładce Projekty dla LP/Mała Retencja Górska.
Oficjalna strona projektu: http://www.POIS.gov.pl
Dni Otwarte Funduszy Europejskich
W dniu 07.05.2014 w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich”, odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące projektu Małej Retencji Górskiej w Nadleśnictwie Złotoryja.
W dniu 07.05.2014 w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich", odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące projektu Małej Retencji Górskiej w Nadleśnictwie Złotoryja. Udział w zajęciach wzięli uczniowie okolicznych szkół: Szkoły Podstawowej w Proboszczowie, Szkoły Podstawowej w Sokołowcu, Gimnazjum w Pielgrzymce, Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi, Szkoły Podstawowej w Wilkowie – Osiedlu, Szkoły Podstawowej w Rokitnicy. Pomimo zmiennej pogody zajęcia przebiegły pomyślnie, a frekwencja dopisała – obecnych było ponad 160 osób. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję zobaczyć cztery zbiorniki retencyjne zlokalizowane w leśnictwie Proboszczów oraz usłyszeć o małej retencji i jej znaczeniu, o której opowiadał Pan Ryszard Majewicz, zajmujący się gospodarką wodną w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Wszyscy mogli skorzystać z gościny leśnictwa Proboszczów – Pana leśniczego Konrada Leszczyńskiego, który opowiadał o historii powstania i działaniu zbiorników, oraz Pani podleśniczy Magdy Soleckiej. Na koniec wszystkich ucieszyła możliwość ogrzania się przy ognisku i zjedzenia smacznej kiełbaski.
W dniu 10.05.2014 w ramach obchodów „Święta Lasu", które odbyły się nad zalewem złotoryjskim, w namiocie multimedialnym można było obejrzeć prezentację pokazującą wszystkie obiekty retencyjne wykonane w Nadleśnictwie Złotoryja.
Najnowsze aktualności
Nie ustaje walka z wielką wodą
Nie ustaje walka z wielką wodą
Sytuacja powodziowa na południu Polski jest coraz poważniejsza. Zebrał się sztab kryzysowy z udziałem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przedstawicieli samorządów i wszystkich służb. Uczestniczy w nim również Jan Dzięcielski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych we Wrocławiu.
aktualizacja 21 września
Na tereny objęte stanem klęski żywiołowej dotarły już transporty od pracowników i jednostek Lasów Państwowych z Torunia, Białegostoku, Olsztyna, Łodzi, Piły, Lublina, Poznania i Krosna. Transporty zawierały głównie narzędzia do uprzątania skutków powodzi tj. łopaty, worki na gruz, kanistry i zbiorniki na paliwo, wapno gaszone, mopy, ubrania ochronne, a także środki czystości i higieny osobistej. Wkrótce ruszą kolejne transporty ze środkami najbardziej potrzebnymi dla osób dotkniętych powodzią. Hub w Zakładzie Usług Leśnych w Bystrzycy Kłodzkiej na bieżąco dostarcza pomoc. To co jest teraz najbardziej potrzebne to:
- kołdry poduszki koce, bo robi się coraz zimniej
- taczki osuszacze, pompy,
-kuchenki gazowe i butle, sprzęt AGD,
- materiały budowlane: tynki, płyty gipsowe, farby, gwoździe.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pomoc we wprowadzeniu zmian prawnych, żeby jednostki LP mogły odpowiadać bezpośrednio na potrzeby samorządów związane z zapobieganiem i usuwaniem skutków klęski żywiołowej. Potrzebna jest natychmiastowa zmiana treści Rozporządzenia Rady Ministrów z 16 września 2024 r. i wprowadzenie zapisów o możliwości działań LP na rzecz samorządów. - Dysponujemy materiałem do odbudowy infrastruktury, ciężkim sprzętem, surowcem opałowym i ludźmi - powiedział Witold Koss, dyrektor generalny LP. -Chcemy pomóc samorządom i społecznościom lokalnym na terenach popowodziowych, nie tylko poszkodowanym w powodzi leśnikom. Ale mamy ograniczone możliwości formalne - dodał.
aktualizacja 20 września
Podczas spotkanie sztabu kryzysowego Lasów Państwowych ze wszystkimi regionalnymi dyrekcjami Lasów Państwowych wrocławska dyrekcja podała wstępne szacunki dotyczące strat:
- 6 zalanych nadleśnictw
- 30 zalanych leśniczówek
- ponad 400 km zniszczonych dróg
- 450 zniszczonych mostów i przepustów.
Na południu najbardziej potrzebne są grupy interwencyjne Staży Leśnej, leśnicy z uprawnieniami elektrycznymi, budowlanymi do oceny tego, czy domy nadają się do zamieszkania, a także ciężki sprzęt m. in. do usuwania wszelakich materiałów naniesionych przez falę powodziową.
aktualizacja 19 września