Asset Publisher
UŻYTKOWANIE LASU
Podstawowym produktem gospodarczych funkcji lasu jest drewno. Jest to jeden z nielicznych surowców które mogą zasłużyć na miano ekologicznych, gdyż bez względu na stopień przetworzenia w ciągu stosunkowo krótkiego czasu wracają z powrotem do obiegu materii nieożywionej. Ponadto historyczne znaczenie drewna jako surowca do produkcji przedmiotów codziennego użytku podkreśla związek człowieka ze środowiskiem naturalnym.
Gospodarka leśna Nadleśnictwa Złotoryja oparta jest na podstawach ekologicznych, zrównujących produkcyjne funkcje lasów z funkcjami środowiskotwórczymi i ochronnymi. Określona zasadami utrzymania, ochrony i powiększania zasobów leśnych drogą prowadzenia gospodarki zgodnie z naturą i wymogami ochrony przyrody. Zapewniając trwałe użytkowanie lasów i rozwijanie wszechstronnej ich użyteczności drogą zachowania stabilnych ekosystemów leśnych będących nadrzędnym celem wszelkich poczynań gospodarczych prowadzonych na terenie Nadleśnictwa.
Podstawową zasadą przy wykonywaniu cięć jest przestrzeganie określonych przez Biuro Urządzania Lasu etatów masowych i powierzchniowych.
Roczny etat masowy na lata 2021-2030, został ustalony w wysokości :
102 994 m3 grubizny.
Dodatkowymi wskazówkami gospodarczymi umożliwiającymi prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów leśnych jest ustalony przeciętny wiek rębności dla poszczególnych gatunków występujących na terenie Nadleśnictwa Złotoryja, kształtujący się w sposób następujący :
- 140 lat - Db, Js
- 120 lat - Jd, Bk
- 100 lat - So, Św, Md, Dgl, Jw., Wz, Kl, Db. Odr.
- 80 lat - Brz, Gb, Ak, Ol, Lp, Czer.
- 60 lat - Os
- 40 lat - Tp
- 30 lat - Ol sz, Wb
Asset Publisher
Asset Publisher
OGRÓD DYDAKTYCZNY
OGRÓD DYDAKTYCZNY
ZAPRASZAMY DO OGRODU DYDAKTYCZNEGO PRZY NADLEŚNICTWIE ZŁOTORYJA
Ogród dydaktyczny jest dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 15.00. Na zajęcia należy umawiać się z kilkudniowym wyprzedzeniem ( tel. 076 - 87 88 307 ).
Każdego roku ogród odwiedza kilkusett uczniów ze szkół powiatu złotoryjskiego. Niejednokrotnie gościmy także uczniów z okolicznych powiatów, którzy podczas zwiedzania Złotoryi mogą poznać nie tylko historię miasta, ale i otaczającą przyrodę.
Podczas lekcji dzieci wykonują prace plastyczne, wypełniają karty pracy, poznają pracę leśnika. Dużym zainteresowaniem cieszą się tablice dydaktyczne, miniaturki urządzeń łowieckich, a także ekspozycje poświęcone ochronie lasu.
Ponadto na ogrodzie istnieje możliwość upieczenia kiełbasek na grilu.
Ogród dydaktyczny jest jednym z punktówj trasy ,,Szlakiem Złotoryjskich Pomników Przyrody"