Wydawca treści
MAŁA RETENCJA
PROJEKT „MAŁEJ RETENCJI GÓRSKIEJ" W NADLEŚNICTWIE ZŁOTORYJA
Projekt „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie" realizowany i współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach priorytetu III „Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Projekt, realizowany w latach 2007-2015, powstał, by retencjonować, czyli gromadzić i zatrzymywać wodę oraz ograniczać negatywne skutki powodzi i suszy na górskich obszarach leśnych. W ramach projektu tworzy się niewielkie inwestycje w początkowym biegu rzek i strumieni w zlewniach górskich. W projekcie bierze udział ponad 50 nadleśnictw, a zakładane rezultaty to: 3500 szt. wybudowanych obiektów i ok. 1 300 000 m3 retencjonowanej wody.
Na terenie Nadleśnictwa Złotoryja wybudowano 12 zbiorników retencyjnych oraz 10 innych obiektów takich jak brody, przepusty, zatoka zastoiskowa, most. Wykonano również 3 zadania kompleksowe polegające na zabudowie szlaku turystycznego wodospustami oraz zabudowie liniowej brzegów cieków narzutami kamiennymi.
Efekty projektu w Nadleśnictwie Złotoryja:
- retencja prawie 24 tys. m3 wody,
- spowolnienie odpływu wód opadowych,
- poprawa uwilgotnienia siedlisk leśnych,
- wzrost bioróżnorodności,
- dostępność wody dla zwierząt leśnych,
- polepszenie warunków dla rekreacji i wypoczynku.
Więcej informacji na temat Projektu na stronie: www.ckps.lasy.gov.pl w zakładce Projekty dla LP/Mała Retencja Górska.
Oficjalna strona projektu: http://www.POIS.gov.pl
Dni Otwarte Funduszy Europejskich
W dniu 07.05.2014 w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich”, odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące projektu Małej Retencji Górskiej w Nadleśnictwie Złotoryja.
W dniu 07.05.2014 w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich", odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące projektu Małej Retencji Górskiej w Nadleśnictwie Złotoryja. Udział w zajęciach wzięli uczniowie okolicznych szkół: Szkoły Podstawowej w Proboszczowie, Szkoły Podstawowej w Sokołowcu, Gimnazjum w Pielgrzymce, Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi, Szkoły Podstawowej w Wilkowie – Osiedlu, Szkoły Podstawowej w Rokitnicy. Pomimo zmiennej pogody zajęcia przebiegły pomyślnie, a frekwencja dopisała – obecnych było ponad 160 osób. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję zobaczyć cztery zbiorniki retencyjne zlokalizowane w leśnictwie Proboszczów oraz usłyszeć o małej retencji i jej znaczeniu, o której opowiadał Pan Ryszard Majewicz, zajmujący się gospodarką wodną w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Wszyscy mogli skorzystać z gościny leśnictwa Proboszczów – Pana leśniczego Konrada Leszczyńskiego, który opowiadał o historii powstania i działaniu zbiorników, oraz Pani podleśniczy Magdy Soleckiej. Na koniec wszystkich ucieszyła możliwość ogrzania się przy ognisku i zjedzenia smacznej kiełbaski.
W dniu 10.05.2014 w ramach obchodów „Święta Lasu", które odbyły się nad zalewem złotoryjskim, w namiocie multimedialnym można było obejrzeć prezentację pokazującą wszystkie obiekty retencyjne wykonane w Nadleśnictwie Złotoryja.
Najnowsze aktualności
Międzynarodowy Dzień Lasów 2025
Międzynarodowy Dzień Lasów 2025
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Lasów odbywają się pod hasłem „Lasy i żywność”. Hasło to ma podkreślić kluczową rolę lasów w bezpieczeństwie żywnościowym, zapewnieniu człowiekowi żywności i środków niezbędnych do życia.
Lasy zapewniają pożywienie, lekarstwa i środki do życia miliardom ludzi
Ponad pięć miliardów ludzi na całym świecie wykorzystuje produkty leśne do celów spożywczych, medycznych i jako źródło utrzymania. Lasy dostarczają człowiekowi orzechy, owoce, nasiona, korzenie, bulwy, liście, grzyby, miód, dziczyznę. Są one wykorzystywane w diecie ludzi na całym świecie, zapewniając niezbędne składniki odżywcze.
W Lasach Państwowych zbiór owoców leśnych czy grzybów na potrzeby własne jest legalny i nieograniczony. Co nie we wszystkich krajach jest oczywiste. Korzystając z darów lasu mamy pewność, że są one w pełni naturalne i wyrosły bez stosowania sztucznych nawozów i wspomagaczy.
Ponad 2 miliardy ludzi korzysta z drewna przy przygotowaniu posiłków
Drewno stosowane jest od czasów starożytnych i nadal jest powszechnie używane w gospodarstwach wiejskich jako źródło energii do gotowania i przygotowywania jadalnych potraw.
Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne. Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska. Nasze zasoby drewna rosną z roku na rok. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Lasy mają kluczowe znaczenie dla rolnictwa
Lasy wspierają rolnictwo. Zapewniają dom zapylaczom, pomagają zachować zdrową glebę, zatrzymują wodę, zapewniają pożywienie i cień dla zwierząt gospodarskich, regulują temperaturę i pełnią funkcję naturalnej bariery chroniącej uprawy przed wiatrem, a także zwiększają opady deszczu, co zaspokaja potrzeby rolnictwa.
Doceniając znaczenie pszczół, leśnicy starają się wspierać owady błonkoskrzydłe. Właściwe zapylenie roślin przyczynia się do utrzymania bioróżnorodności, bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów. Pod hasłem „Pszczoły wracają do lasu” Lasy Państwowe prowadzą wiele działań na rzecz pszczół, m.in. wieszają kłody bartne, sadzą krzewy i drzewa miododajne, zakładają łąki kwietne.
Lasy Państwowe od wielu lat realizują szereg bardzo ważnych inicjatyw służących bagnom, mokradłom i terenom podmokłym, jak również ochronie szeroko rozumianych zasobów wodnych w polskich lasach. W ramach projektów małej retencji w ostatnich latach leśnicy zbudowali na zarządzanych przez siebie terenach 9500 polderów, zastawek i progów zwalniających, zatrzymujących wodę w lesie.
Leśnicy postrzegają lasy ekosystemowo, jako swoiste systemy „naczyń połączonych”. Oznacza to nic innego jak to, że lasy to nie tylko drzewa, ale też m.in. rezerwuar zasobów wodnych, tworzących każdorazowo unikalne, leśne mikroklimaty, warunkujący wilgotność siedlisk, a co za tym idzie – kształtujący bogactwo przyrodnicze danego obszaru.
Mięso dzikich zwierząt to źródło białka i mikroelementów
Mięso z dziczyzny jest ważnym źródłem białka dla ludności tubylczej i społeczności wiejskich, szczególnie w regionach tropikalnych. Ponad 3200 gatunków dzikich zwierząt jest wykorzystywanych jako żywność.
Nasze lasy to także bogactwo świata zwierząt. W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Prowadzona przez Lasy Państwowe gospodarka leśna nie przeszkadza zwierzętom, a nasze lasy pełne są zwierzyny. Mięso zwierząt łownych od wieków jest spożywane przez człowieka. Dawniej mięso dzikich zwierząt było głównym mięsem spożywanym zarówno przez ubogich chłopów jak i przez szlachtę. Najważniejsze cechy dziczyzny to wysoka zawartość białka, a niska tłuszczu. Mięso to ma niepowtarzalny smak i aromat.
Lasy a bezpieczeństwo żywnościowe
Lasy przyczyniają się do bezpieczeństwa żywnościowego i zmniejszają ryzyko głodu w czasie kryzysów, takich jak nieudane zbiory czy konflikty międzynarodowe, zapewniając przetrwanie społecznościom w sytuacji, gdy zwykłe źródła pożywienia stają się niedostępne.
80 lat FAO – lasy dla przyszłości
Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów 2025 zbiegają się z 80. rocznicą powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Z tej okazji FAO organizuje globalne wydarzenia promujące najlepsze praktyki wspierające zrównoważoną, inkluzywną i odporną przyszłość żywnościową.
Lasy Państwowe prowadząc gospodarkę leśną na niemalże 30% powierzchni naszego kraju, realizują kluczowe działania, by utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe.
Międzynarodowy Dzień Lasów w Lasach Państwowych
Lasy Państwowe od ponad 100 lat dbają o trwałość lasu, tak by kolejne pokolenia mogły z tego lasu korzystać. Zarówno pod względem gospodarczym jak i przyrodniczym i społecznym. W tym roku, w którym Lasy państwowe rozpoczynają kolejne stulecie swojej działalności ruszamy z akcją „Lasy na nowe 100-lecie”. W całym kraju odbędą się akcje sadzenia lasów, w których będą brały udział różne grupy społeczne. Chcemy pokazać, że tam gdzie zostały wycięte drzewa nie powstaną zakłady przemysłowe, domy czy pola uprawne. W tym miejscu pojawi się nowe pokolenie lasu, o który będziemy dbać, by w przyszłości mogli z niego korzystać nasi potomkowie.