Wydawca treści
OCHRONA LASU
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:
- abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
- biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
- antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).
Pułapka feromonowa Tysona
Urządzenie, które dzięki wykorzystaniu wabiących substancji zapachowych będących podstawą w komunikacji między owadami, wykorzystywane jest przez leśników do monitorowania liczebności szkodliwych owadów leśnych z rodziny ryjkowcowatych.
Działanie feromonów umieszczanych w pułapce (m.in. o charakterze płciowym lub żerowym) wykorzystywane jest w ochronie lasu do określenia terminu rójki oraz stopnia zagrożenia dla lasu ze strony owadów.
Pułapki feromonowe umieszcza się w miejscach, gdzie w ubiegłych latach zaobserwowano regularne zasiedlanie drzew przez kornika. Najczęściej są to już powstałe wcześniej z powodu kornika luki i gniazda w drzewostanach.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
OFERTA ŁOWIECKA
OFERTA ŁOWIECKA
OFERTA ŁOWIECKA
Nadleśnictwo Złotoryja dysponuje nowoczesną i doskonale wyposażoną bazą noclegową w miejscowości Michałów.
Zapraszamy do obcowania z przyrodą i na polowanie. Zapewniamy profesjonalną obsługę polowań indywidualnych i zbiorowych, doświadczonych podprowadzających oraz transport w łowisku.
W przypadku zainteresowania nasza ofertą prosimy o kontakt z leśniczym ds. łowieckich tel. 501 034 446