Wydawca treści
Geocaching
Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.
Geocaching powstał dokładnie 4 maja 2000 r. Amerykanin Dave Ulmer ukrył tego dnia w lesie wiadro wypełnione różnymi przedmiotami. Jego współrzędne podał na grupie dyskusyjnej użytkowników nawigacji satelitarnej GPS. Ci przez kolejne dni, z wykorzystaniem swoich odbiorników GPS, poszukiwali wiadra i dzielili się swoimi wrażeniami na grupie. Wkrótce w podobny sposób różne pojemniki zaczęli ukrywać inni entuzjaści technologii satelitarnego namierzania obiektów. Niedługo też po raz pierwszy użyto nazwy geocaching.
Na czym dziś polega geocaching? Od czasów Dave'a Ulmera główna idea nie zmieniła się. To międzynarodowa gra terenowa polegająca na poszukiwaniu, przede wszystkim z użyciem GPS, „skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. „Skarbami" są skrytki (zwane geocache). Są to zazwyczaj wodoszczelne pojemniki różnej wielkości, zawierające drobne przedmioty oraz dziennik.
Jak zacząć zabawę w geocaching? Na początek musimy zarejestrować się w serwisie (geocaching.com) i wybrać skrytkę, której będziemy poszukiwać. Początkujący mogą wybrać skrytkę tradycyjną (czyli taką, której położenie jest dokładnie określone) i o niezbyt wysokim poziomie trudności zadania i terenu (określane są one w pięciostopniowej skali). Jeśli wybierzemy skrytkę, którą niedawno ktoś odnalazł, mamy większą szansę, że nie została jeszcze zniszczona. Warto więc sprawdzić w bazie ostatnie zapisy jej dotyczące.
Przed wyruszeniem na wyprawę, poza zanotowaniem wszystkich szczegółów dotyczących skrytki, dobrze jest przejrzeć mapę, żeby zapoznać się z terenem. Najważniejszym wyposażeniem będzie oczywiście GPS. Możemy kupić oddzielne urządzenie lub - wykorzystując moduł GPS w swoim smartfonie - zainstalować aplikację, która pokazuje nasze położenie, a nierzadko jest także od razu zintegrowana z bazą ukrytych skrytek.
Znalazca skrytki powinien wpisać się w dzienniku (logbooku), który zwykle jest w niej schowany. Można też wymienić znaleziony w skrytce przedmiot lub dołożyć własny. Obowiązuje zasada wymiany: jeśli zabieram jakiś przedmiot, to zostawiam w zamian coś równie cennego (spinacze czy zużyte bilety tylko zaśmiecają skrytkę). Poza tym w skrytkach nie można pozostawiać jedzenia, materiałów niebezpiecznych ani alkoholu. Po powrocie z każdej wyprawy powinniśmy opisać nasze poszukiwania w serwisie, w którym skrytka była zarejestrowana, nawet jeśli nie udało jej się znaleźć.
Podczas zabawy w geocaching w lesie trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej sprawie. Skrytek nie można zakopywać! Rozkopywanie gruntu, a nawet rozgarnianie ściółki to niszczenie lasów. Jest to wykroczenie karane grzywną.
ZAPRASZAMY DO SZUKANIA NASZYCH SKRYTEK UKRYTYCH NA TERENIE NADLEŚNICTWA ZŁOTORYJA
Do wyboru mamy trzy rodzaje skrytek:
- skrytki tradycyjne różnej wielkości i trudności – 50 szt.
- skrytki zagadki z serii „Co wiesz o lesie?" – 30 szt.
- skrytki erthcache propagujące wiedzę geologiczną Krainy Wygasłych Wulkanów – 20 szt.
Skrytki zarejestrowane są w serwisie geocaching.com, można je znaleźć wpisując w wyszukiwarce właściciela LP N-ctwo Złotoryja
Dzięki leśnym skrytkom poznasz ciekawe miejsca na terenie naszego nadleśnictwa oraz dowiesz się więcej o lesie, przyrodzie, pracy leśników, formach ochrony przyrody oraz geologii naszego terenu.
Zapraszamy do szukania skarbów całymi rodzinami!
Więcej o geocachingu:
https://www.geocaching.com/guide/
http://www.geocaching.pl/geocaching.php
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
ŚWIĘTO LASU
ŚWIĘTO LASU
ZŁOTORYJA BAWIŁA SIĘ NAD ZALEWEM ZŁOTORYJSKIM
Z Okazji Święta Lasu Nadleśnictwo Złotoryja zaprosiło wszystkich złotoryjan nad zalew.Ponieważ pogoda dopisała nad zalew przyszło wielu oczekujących dobrej zabawy złotoryjan.Na chętnych czekało wiele atrakcji,:konkursy wiedzy o lesie, dla dorosłych i dzieci , konkurs drwali,timbersport, oraz wzbudzający ogromne emocje i podziw pokaz pracy maszyn leśnych.Ogromne zainteresowanie budziło poszukiwanie skarbów
i konkurs łucznictwa.Stoiska Nadleśnictwa Złotoryja zwłaszcza kancelaria "starego leśniczego"i zaproszonych gości Nadleśnictwa Świdnica i LKP Sudety Zachodnie otoczone były przez cały piknik chętnymi do udziału w konkursach rodzinami.Napisano że "w sobotnie południe nad zalewem bawiono się znakomicie na Święcie Lasu"
Gwiazdą imprezy była aktorka i piosenkarka Marzena Kipiel-Sztuka.
Konkurs wiedzy przyrodniczej "Leśna korrida"
W konkursie startowało 8 trzyosobowych drużyn :
5 ze szkół podstawowych i 3 gimnazjalne.
W kategorii Szkół Podstawowych :
- Wiewiórki ze SP w Proboszczowie w składzie Weronika Strzelecka, Mietek Semeniuk, Kacper Andryjasik
- Różyczki ze SP w Proboszczowie w składzie Patrycja Kostrubiec, Małgorzata Turczyn, Aleksandra Duda
opiekun Irena Handzlik
-Żubry ze SP w Złotoryi
w składzie Marta Lizoń , Jakub Leszczewicz, Gracjan Szumiński
- Brzoskwinki ze SP w Złotoryi w składzie Katarzyna Filipowicz , Olga Pijar Oskar Opyd.
Opiekunami byli Małgorzata Szcześniak oraz Kinga Maciejak.
-Muchomorki ze SP w Wilkowie w składzie Julia Majchrowska , Maja Krupa , Julia Furmańczyk pod opieką Jolanty Choczaj
W kategorii Szkoły Gimnazjalne
-Wyrwidęby z Gimnazjum w Wilkowie w składzie Maja Kramarz , Marcelina Gnatkowska Michał Choczaj opiekun Jolanta Choczaj
-Szuwarki z Gimnazjum w Złotoryi w składzie Oskar Ostręga, Ewelina Skrzypek, Marta Kijora
-Kasztaniaki z Gimnazjum w Złotoryi w składzie Alicja Tyc, Agata Jarosz ,Aleksandra Gościniak opiekun Barbara Bernasiewicz .
Rywalizowano w 5 konkurencjach.
W kategorii Szkół Podstawowych zwyciężyła Drużyna Różyczek ze Szkoły Podstawowej w Proboszczowie .
W kategorii Szkół Gimnazjalnych Wyrwidęby z Wilkowa.
Konkurs poprowadzili oraz sędziowali Roman Jurek Konrad Leszczyński i Roman Sadowski
Konkurs Drwali
W konkursie drwali brali udział Sławomir Jończyk przedstawiciel ZUL_u z obrębu Świerzawa i Jan Chojnacki przedstawiciel ZUL-u obręb Chojnów .
Zawodnicy startowali w sześciu konkurencjach :
-wymiana łańcucha w pilarce
-ścinka i obalanie pnia
-okrzesywanie pnia
-przerzynka precyzyjna pnia
-łupanie pniaków
-rzut kaskiem na kołek
I miejsce zajął Jan Chojnacki który w nagrodę otrzymał wiertnicę spalinową , II miejsce zajął Sławomir Jończyk -nagroda piła spalinowa .
Konkurs sędziowali Ryszard Przybyła i Stanisław Sikorski