Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zaproszonie do składania ofert - obsługa kwatery łowieckiej

Zaproszonie do składania ofert - obsługa kwatery łowieckiej

WYKONANIE OBSŁUGI Z ZAKRESU GOSPODARKI ŁOWIECKIEJ NA TERENIE NADLEŚNICTWA ZŁOTORYJA W ROKU 2024-2025 - OBSŁUGA KWATERY ŁOWIECKIEJ

1.    Zamawiający
Nadleśnictwo Złotoryja , Staszica 18,59-500 Złotoryja
zaprasza do złożenia oferty na :
2.    Przedmiot zamówienia:
„Wykonywanie usług z zakresu gospodarki łowieckiej na terenie Nadleśnictwa Złotoryja w roku 2024 - 2025-obsługa kwatery łowieckiej”                   
3. Termin realizacji zamówienia : 02.05.2024-31.03.2025                                       
4. Kryteria oceny i wyboru ofert : najniższa cena
5. Warunki jakie powinny spełniać Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego (np. posiadanie koncesji, uprawnień, zezwolenia, udzielenie gwarancji):
- orzeczenia lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych,
- znajomość języka angielskiego lub niemieckiego na poziomie komunikatywnym.
6. Sposób przygotowania oferty: Ofertę należy sporządzić czytelnie w języku polskim,
w formie pisemnej, podając nazwę i adres Zamawiającego oraz adnotację:
„Wykonywanie usług z zakresu gospodarki łowieckiej na terenie Nadleśnictwa Złotoryja w roku 2024-2025-obsługa kwatery łowieckiej”                   
7. Miejsce i termin złożenia ofert: Ofertę należy złożyć do dnia 30.04.2024 roku,
do godziny 12:00. w sekretariacie Zamawiającego przy ul. Staszica 18,
59-500 Złotoryja  osobiście, faksem, pocztą elektroniczną, pocztą tradycyjną.
8. Do kontaktów w przedmiotowej sprawie wyznacza się pracownika merytorycznego w osobie :Małgorzata Bizoń tel. 507 029 842, e-mail malgorzata.bizon@wroclaw.lasy.gov.pl

Szczegółowe informacje o przetargu znajdują się na stronie BIP Nadleśnictwa Złotoryja -

WYKONANIE OBSŁUGI Z ZAKRESU GOSPODARKI ŁOWIECKIEJ NA TERENIE NADLEŚNICTWA ZŁOTORYJA W ROKU 2024-2025 - OBSŁUGA KWATERY ŁOWIECKIEJ - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Złotoryja - Portal Gov.pl (www.gov.pl)