Rezerwaty przyrody

REZERWAT PRZYRODY jest obszarem obejmującym zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi (art. 13 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody). Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Obszary chronionego krajobrazu

OBSZAR CHRONIONEGO KRAJOBRAZU to teren chroniony ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pomniki przyrody

Pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej

Użytki ekologiczne

UŻYTKI EKOLOGICZNE to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

chrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Piknik ekologiczny

Piknik ekologiczny

Piknik ekologiczny 

z okazji otwarcia PSZOK w Złotoryi

 

W  sobotę 27 lipca Nadleśnictwo uczestniczyło w Pikniku ekologicznym zorganizowanym przez Miasto Złotoryja z okazji otwarcia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Otwarcie nowoczesnego obiektu przy ul. Sprzymierzeńców było za razem inauguracją kampanii ekologicznej  „Złotoryja EkoAktywna” mającej na celu zwiększanie świadomości ekologicznej i promowanie aktywności na rzecz ochrony środowiska.

 

Podczas uroczystości zorganizowano szereg atrakcji promujących postawy ekologiczne.
Jedną z nich były warsztaty „Przynieś słoik i zróbmy razem las w słoiku”,

 

 

 

podczas których mieliśmy okazję wraz z chętnymi uczestniczyć w ponownym wykorzystywaniu niepotrzebnych naczyń szklanych. Warsztaty cieszyły się zainteresowaniem zarówno młodszych jak i starszych entuzjastów ochrony środowiska i zieleni. Stworzyliśmy  razem wiele pięknych doniczek ze szkła wypełnionych roślinami. Zachęcamy do obejrzenia galerii, w której znajdują się niektóre z wykonanych prac.