Asset Publisher
HODOWLA LASU
Hodowla lasu w Nadleśnictwie Złotoryja
W nadleśnictwie Złotoryja średnio rocznie odnawiane jest ok. 223 ha lasu. Na obrębie Chojnów ok. 121 ha , a na obrębie Świerzawa ok. 102 ha. W odnowieniu lasu na obu obrębach wykorzystuje się odnowienia naturalne inicjowane przez leśniczych przy użyciu odpowiednich rodzajów rębni. Dzięki temu odnawiana jest naturalnie sosna - głównie obręb Chojnów , oraz dąb i buk na obrębie Świerzawa. Na terenie obrębu Świerzawa prowadzona jest restytucja Jd.
Po odnowieniu lasu następuje okres PIELĘGNOWANIA LASU obejmujący takie zabiegi hodowlane jak:
Pielęgnowanie gleby – wykaszanie chwastów na uprawach
Czyszczenia wczesne – usuwanie wadliwych oraz zbędnych gatunków drzewek , regulowanie składu gatunkowego
Czyszczenia późne – usuwanie rozpieraczy ,przedrostów oraz kształtowanie klimatu wnętrza lasu , sprzyjającego oczyszczaniu się drzew z dolnych gałęzi i poprawie jakości drewna
Trzebieże wczesne –polega na wyborze i popieraniu z głównej warstwy drzewostanu odpowiedniej liczby drzew najlepszej jakości ; prowadzona jest tu selekcja pozytywna
Trzebieże późne-charakter zależy od składu gatunkowego drzewostanu i przyjętego celu hodowlanego- prowadzona jest tu selekcja pozytywna
Asset Publisher
Nie ustaje walka z wielką wodą
Nie ustaje walka z wielką wodą
Sytuacja powodziowa na południu Polski jest coraz poważniejsza. Zebrał się sztab kryzysowy z udziałem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przedstawicieli samorządów i wszystkich służb. Uczestniczy w nim również Jan Dzięcielski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych we Wrocławiu.
aktualizacja 21 września
Na tereny objęte stanem klęski żywiołowej dotarły już transporty od pracowników i jednostek Lasów Państwowych z Torunia, Białegostoku, Olsztyna, Łodzi, Piły, Lublina, Poznania i Krosna. Transporty zawierały głównie narzędzia do uprzątania skutków powodzi tj. łopaty, worki na gruz, kanistry i zbiorniki na paliwo, wapno gaszone, mopy, ubrania ochronne, a także środki czystości i higieny osobistej. Wkrótce ruszą kolejne transporty ze środkami najbardziej potrzebnymi dla osób dotkniętych powodzią. Hub w Zakładzie Usług Leśnych w Bystrzycy Kłodzkiej na bieżąco dostarcza pomoc. To co jest teraz najbardziej potrzebne to:
- kołdry poduszki koce, bo robi się coraz zimniej
- taczki osuszacze, pompy,
-kuchenki gazowe i butle, sprzęt AGD,
- materiały budowlane: tynki, płyty gipsowe, farby, gwoździe.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pomoc we wprowadzeniu zmian prawnych, żeby jednostki LP mogły odpowiadać bezpośrednio na potrzeby samorządów związane z zapobieganiem i usuwaniem skutków klęski żywiołowej. Potrzebna jest natychmiastowa zmiana treści Rozporządzenia Rady Ministrów z 16 września 2024 r. i wprowadzenie zapisów o możliwości działań LP na rzecz samorządów. - Dysponujemy materiałem do odbudowy infrastruktury, ciężkim sprzętem, surowcem opałowym i ludźmi - powiedział Witold Koss, dyrektor generalny LP. -Chcemy pomóc samorządom i społecznościom lokalnym na terenach popowodziowych, nie tylko poszkodowanym w powodzi leśnikom. Ale mamy ograniczone możliwości formalne - dodał.
aktualizacja 20 września
Podczas spotkanie sztabu kryzysowego Lasów Państwowych ze wszystkimi regionalnymi dyrekcjami Lasów Państwowych wrocławska dyrekcja podała wstępne szacunki dotyczące strat:
- 6 zalanych nadleśnictw
- 30 zalanych leśniczówek
- ponad 400 km zniszczonych dróg
- 450 zniszczonych mostów i przepustów.
Na południu najbardziej potrzebne są grupy interwencyjne Staży Leśnej, leśnicy z uprawnieniami elektrycznymi, budowlanymi do oceny tego, czy domy nadają się do zamieszkania, a także ciężki sprzęt m. in. do usuwania wszelakich materiałów naniesionych przez falę powodziową.
aktualizacja 19 września