Asset Publisher Asset Publisher

HODOWLA LASU

Hodowla lasu w Nadleśnictwie Złotoryja

W nadleśnictwie Złotoryja średnio rocznie odnawiane jest ok. 223 ha lasu. Na obrębie Chojnów ok. 121 ha , a na obrębie Świerzawa ok. 102 ha. W odnowieniu lasu na obu obrębach wykorzystuje się odnowienia naturalne inicjowane przez leśniczych przy użyciu odpowiednich rodzajów rębni. Dzięki temu odnawiana jest naturalnie sosna  - głównie obręb Chojnów , oraz dąb i buk na obrębie Świerzawa. Na terenie obrębu Świerzawa prowadzona jest restytucja Jd.

Po odnowieniu lasu następuje okres PIELĘGNOWANIA LASU obejmujący takie zabiegi hodowlane jak:

Pielęgnowanie gleby – wykaszanie chwastów na uprawach

Czyszczenia wczesne – usuwanie wadliwych oraz zbędnych gatunków drzewek , regulowanie składu gatunkowego

Czyszczenia późne – usuwanie rozpieraczy ,przedrostów oraz kształtowanie klimatu wnętrza lasu , sprzyjającego oczyszczaniu się drzew z dolnych gałęzi i poprawie jakości drewna

Trzebieże wczesne –polega na wyborze i popieraniu z głównej warstwy drzewostanu odpowiedniej liczby drzew najlepszej jakości  ; prowadzona jest tu selekcja pozytywna

Trzebieże późne-charakter zależy od składu gatunkowego drzewostanu i przyjętego celu hodowlanego- prowadzona jest tu selekcja pozytywna


Asset Publisher Asset Publisher

Back

BEZPIECZNY SENIOR

BEZPIECZNY SENIOR

„Bezpieczny senior”

27 czerwca na zaproszenie seniorów ze złotoryjskiego Klubu Senior+ przedstawiciele Nadleśnictwa Złotoryja mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach życia starszych mieszkańców powiatu złotoryjskiego.

 

Wydarzenie organizowane przez Klub Senior+ oraz Komendę Powiatową Policji w Złotoryi

miało na celu promocję bezpieczeństwa oraz podniesienie świadomości wobec różnych zagrożeń. Przedstawiciele policji oraz straży miejskiej poruszyli ważne kwestie związane ze zdarzającymi się próbami oszustw, kradzieży i wyłudzeń. Tematy poruszane przez funkcjonariuszy poparte zostały przykładami przytoczonymi przez zaproszonych przedstawicieli banku, którzy opowiedzieli więcej o zasadach dotyczących bezpieczeństwa finansów.

 

Spotkanie było świetną okazją, aby poszerzyć profilaktykę bezpieczeństwa o tematy związane z użytkowaniem lasu i terenów zielonych. Nasi pracownicy opowiedzieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po lasach, o miejscach objętych czasowym lub stałym zakazem wstępu do lasu oraz o tym jak są one oznaczone, o potencjalnych zagrożeniach ze strony dzikich zwierząt i profilaktyce najczęstszych chorób odkleszczowych, czyli boreliozie i kleszczowym zapaleniu mózgu.

 

Uczestniczący w spotkani mogli się również dowiedzieć jak postąpić w przypadku zgubienia się w lesie.

 

Mimo szeregu omawianych zagrożeń staraliśmy się podkreślić fakt, że odpowiednia profilaktyka oraz ostrożność są sprzymierzeńcami w czerpaniu korzyści z przebywania w lesie.