Asset Publisher Asset Publisher

HISTORIA NADLEŚNICTWA

Nadleśnictwo Złotoryja w obecnych granicach powstało w 1974 roku z połączenia nadleśnictw: Chojnów i Świerzawa z obrębami Chojnów, Świerzawa i Złotoryja.

 

Wykonany według stanu na 1.10.1977r. Plan Urządzenia Gospodarstwa Leśnego Nadleśnictwa Złotoryja (I rewizja urządzania lasu) wprowadził podział dwóch istniejących dotąd obrębów leśnych na trzy obręby: Chojnów, Złotoryja i Świerzawa. Zmiany w podziale obrębów miały na celu dostosowanie granic ówczesnego Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych we Wrocławiu do podziału administracyjnego kraju na województwa. W celu przekazania części gruntów sąsiednim Nadleśnictwom (Chocianów i Legnica) utworzono także obręb cząstkowy – Jaroszówka. Przy okazji II rewizji urządzeniowej (Plan Urządzenia Gospodarstwa Leśnego Nadleśnictwa Złotoryja wg. stanu na 1.01.1991r.) ponownie utworzono dwa obręby leśne: Chojnów i Świerzawa, likwidując tym samym obręb Złotoryja i włączając go w całości do obrębu Świerzawa.

            Istniejące do 1974 roku Nadleśnictwa Chojnów i Świerzawa, utworzone zostały w 1945 roku na mocy dekretu PKWN z dnia 12 grudnia 1944 roku (Nadleśnictwo Chojnów) i w 1959r., na mocy Zarządzenia MliPD z dnia 10 września 1958r. (Nadleśnictwo Świerzawa). Włączone zostały do nich lasy różnych własności, w tym głownie lasy prywatne majątków ziemskich, a także: lasy miejskie miasta Złotoryja, lasy włościańskie, kościelne i przyklasztorne oraz dawne lasy państwowe.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

OGRÓD DYDAKTYCZNY

OGRÓD DYDAKTYCZNY

ZAPRASZAMY DO OGRODU DYDAKTYCZNEGO PRZY NADLEŚNICTWIE ZŁOTORYJA

Ogród dydaktyczny jest dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 15.00. Na zajęcia należy umawiać się z kilkudniowym wyprzedzeniem ( tel. 076 - 87 88 307 ).

Każdego roku ogród odwiedza kilkusett uczniów ze szkół powiatu złotoryjskiego. Niejednokrotnie gościmy także uczniów z okolicznych powiatów, którzy podczas zwiedzania Złotoryi mogą poznać nie tylko historię miasta, ale i otaczającą przyrodę.

Podczas lekcji dzieci wykonują prace plastyczne, wypełniają karty pracy, poznają pracę leśnika. Dużym zainteresowaniem cieszą się tablice dydaktyczne, miniaturki urządzeń łowieckich, a także ekspozycje poświęcone ochronie lasu.

Ponadto na ogrodzie istnieje możliwość upieczenia kiełbasek na grilu.

Ogród dydaktyczny jest jednym z punktówj trasy ,,Szlakiem Złotoryjskich Pomników Przyrody"