Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKI EKOLOGICZNE

UŻYTKI EKOLOGICZNE to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

UŻYTKI EKOLOGICZNE to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

 

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Złotoryja znajdują się 3 użytki ekologiczne, w tym dwa na gruntach w administracji Lasów Państwowych.

 

Użytek ekologiczny „Torfowisko Zamienice"został powołany Rozporządzeniem Wojewody Legnickiego z 31 maja 1996 roku. Aktualnie funkcjonuje na mocy Rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego z 22 sierpnia 2002r. w sprawie uznania za użytki ekologiczne i zespół przyrodniczo-krajobrazowy (Dz. U. Woj. Doln. nr 185, poz. 2615). Obszar ma powierzchnię 16,16ha i obejmuje oddz. 67 w obrębie Chojnów. Celem utworzenia użytku jest ochrona torfowiska przejściowego, rzadkiego w skali Polski, wraz z całym zakresem różnorodności biologicznej, w tym rzadkich gatunków roślin.

 

Użytek ekologiczny „Torfowisko Kąty"powołany tym samy rozporządzeniem jak „Torfowisko Zamienice". Obejmuje oddz. 74g;75f; 76g-i; 77c-d oraz 85a o łącznej powierzchni leśnej 12.01ha. Całkowita powierzchnia wynosi 17,78 ha. Użytek stanowi środowisko torfowiskowo-leśno-łąkowe z rzadkimi gatunkami chronionymi oraz pełni role małej retencji na obszarach lasów sosnowych.

 

Użytek ekologiczny „Lena" powołany został Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z 3 września 2002roku w sprawie uznania za użytek ekologiczny (Dz. U. Woj. Doln. nr 192, poz. 2707 z 2002r.). Użytek obejmuje obszar trzech oczek wodnych z przyległymi terenami szuwarowo-zaroślowymi o powierzchni 12,82ha. Użytek położony jest w okolicy nieczynnej kopalni „Lena" w Wilkowie. Celem ochrony jest zachowanie oczek wodnych z bogactwem zbiorowisk i zespołów roślinnych od wodno-szuwarowych, wierzbowych do lasów mieszanych z licznymi gatunkami chronionej fauny i flory.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

ŚWIĘTO LASU

ŚWIĘTO LASU

ZŁOTORYJA BAWIŁA SIĘ NAD ZALEWEM ZŁOTORYJSKIM

Z Okazji Święta Lasu Nadleśnictwo Złotoryja zaprosiło wszystkich złotoryjan nad zalew.Ponieważ pogoda dopisała  nad zalew  przyszło wielu  oczekujących dobrej zabawy złotoryjan.Na chętnych czekało wiele atrakcji,:konkursy wiedzy o lesie, dla dorosłych i dzieci , konkurs drwali,timbersport, oraz wzbudzający ogromne emocje i podziw pokaz pracy maszyn leśnych.Ogromne zainteresowanie budziło poszukiwanie skarbów

i  konkurs łucznictwa.Stoiska  Nadleśnictwa Złotoryja  zwłaszcza kancelaria "starego leśniczego"i zaproszonych gości Nadleśnictwa Świdnica i LKP Sudety Zachodnie otoczone były przez cały piknik  chętnymi do udziału w konkursach rodzinami.Napisano  że   "w sobotnie południe nad zalewem bawiono się znakomicie na Święcie Lasu"

Gwiazdą imprezy była aktorka i piosenkarka Marzena Kipiel-Sztuka.

 

Konkurs wiedzy przyrodniczej "Leśna korrida"

W konkursie startowało 8  trzyosobowych drużyn  :

5 ze szkół podstawowych i 3 gimnazjalne.

W kategorii Szkół Podstawowych  :

- Wiewiórki  ze SP  w Proboszczowie w składzie Weronika Strzelecka, Mietek Semeniuk, Kacper Andryjasik 

- Różyczki ze SP  w Proboszczowie w składzie Patrycja Kostrubiec, Małgorzata Turczyn, Aleksandra Duda

opiekun  Irena Handzlik        

-Żubry ze SP  w Złotoryi

w składzie Marta Lizoń , Jakub Leszczewicz, Gracjan Szumiński 

- Brzoskwinki ze SP  w Złotoryi w składzie Katarzyna Filipowicz , Olga Pijar Oskar Opyd.

Opiekunami byli Małgorzata Szcześniak oraz Kinga Maciejak.   

-Muchomorki ze SP  w  Wilkowie w składzie Julia Majchrowska , Maja Krupa , Julia Furmańczyk  pod opieką Jolanty Choczaj                                                                                                                                     

W kategorii Szkoły Gimnazjalne

-Wyrwidęby z  Gimnazjum w Wilkowie w składzie Maja Kramarz , Marcelina Gnatkowska Michał Choczaj   opiekun Jolanta Choczaj                                                                                                          

-Szuwarki  z  Gimnazjum w Złotoryi  w składzie Oskar Ostręga, Ewelina Skrzypek, Marta Kijora    

-Kasztaniaki z  Gimnazjum w Złotoryi  w składzie Alicja Tyc, Agata Jarosz ,Aleksandra Gościniak   opiekun Barbara Bernasiewicz .

Rywalizowano w 5 konkurencjach.

W kategorii   Szkół Podstawowych zwyciężyła Drużyna Różyczek ze Szkoły Podstawowej w  Proboszczowie .

W kategorii  Szkół Gimnazjalnych Wyrwidęby z Wilkowa.

Konkurs poprowadzili oraz sędziowali Roman Jurek Konrad Leszczyński i Roman Sadowski

 

  

 

Konkurs Drwali

W konkursie drwali brali udział Sławomir Jończyk   przedstawiciel ZUL_u z  obrębu Świerzawa i  Jan Chojnacki przedstawiciel ZUL-u  obręb Chojnów .

Zawodnicy startowali w sześciu konkurencjach :

-wymiana łańcucha w pilarce

-ścinka i obalanie pnia

-okrzesywanie pnia

-przerzynka precyzyjna pnia

-łupanie pniaków

-rzut  kaskiem na kołek

I miejsce zajął Jan Chojnacki  który w  nagrodę otrzymał wiertnicę spalinową , II miejsce zajął Sławomir Jończyk -nagroda piła spalinowa .

Konkurs sędziowali Ryszard Przybyła i Stanisław Sikorski