Asset Publisher Asset Publisher

OCHRONA LASU

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

  

Pułapka feromonowa Tysona

Urządzenie, które dzięki wykorzystaniu wabiących substancji zapachowych będących podstawą w komunikacji między owadami, wykorzystywane jest przez leśników do monitorowania liczebności szkodliwych owadów leśnych z rodziny ryjkowcowatych.

Działanie feromonów umieszczanych w pułapce (m.in. o charakterze płciowym lub żerowym) wykorzystywane jest w ochronie lasu do określenia terminu rójki oraz stopnia zagrożenia dla lasu ze strony owadów.

Pułapki feromonowe umieszcza się w miejscach, gdzie w ubiegłych latach zaobserwowano regularne zasiedlanie drzew przez kornika. Najczęściej są to już powstałe wcześniej z powodu kornika luki i gniazda w drzewostanach.

Przeczytaj więcej o ochronie lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

LASY NA NOWE 100 LECIE

LASY NA NOWE 100 LECIE

Samorządowcy ze Starostwa Powiatowego w Złotoryi wspólnie z Nadleśnictwem Złotoryja posadzili las w ramach akcji #lasynanowe100lecie . 

Dziękujemy i cieszymy się, że dzięki naszej pracy powstał las, który będzie tutaj rósł przez następne pokolenia. To również doskonała okazja do spotkania z przyrodą i rozmowy z leśnikami, którzy każdego dnia opiekują się lasami.

Tylko w 2025 roku LP zaplanowały odnowienia na ogromną skalę - łącznie zalesionych i odnowionych zostanie ponad 55 tys. hektarów. Posadzonych zostanie pół miliarda drzew. Dzięki temu lesistość Polski systematycznie rośnie i dziś przekracza 29%, co oznacza, że niemal jedna trzecia powierzchni kraju jest pokryta lasami. Od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o ponad 1,8 mln hektarów.