Asset Publisher Asset Publisher

CERTYFIKATY

RDLP we Wrocławiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

RDLP we Wrocławiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

 

CERTYIKAT FSC

 

Certyfikat FSC oznacza, że lasy RDLP Wrocław są zarządzane zgodnie z międzynarodowymi standardami ochrony środowiska, poszanowaniem wartości społecznych miejscowej ludności oraz jednoczesnym zachowaniem równowagi między zasadami ekonomicznego prowadzenia gospodarki leśnej a utrzymaniem trwałości ekosystemów leśnych.

FSC jest niezależną pozarządową organizacją typu non profit powołaną w celu promowania odpowiedzialnego zarządzania lasami na całym świecie. Certyfikacja FSC ma na celu stanowienie wiarygodnego ogniwa między odpowiedzialną produkcją i konsumpcją produktów leśnych, umożliwiając konsumentom oraz przedsiębiorcom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zakupów, które przyniosą korzyść ludziom i środowisku, budując jednocześnie wartość biznesową.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu otrzymała Certyfikat Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu: RA-FM/COC-003740 oraz licencję FSC: FSC-C007944. Certyfikacja obowiązuje od 23 grudnia 2013 r. do 22 grudnia 2018 r.

Otrzymany certyfikat jest certyfikatem łączonym (gospodarki leśnej i kontroli pochodzenia produktu) - FM/COC. Certyfikat gospodarki leśnej obejmuje produkcję drewna okrągłego, choinek. stroiszu oraz karpiny, sprzedawanych przez nadleśnictwa działające w ramach RDLP we Wrocławiu. Zakres certyfikatu kontroli pochodzenia produktu obejmuje pozyskiwanie drewna, choinek, stroiszu oraz karpiny i ich transport do składów.


Więcej o certyfikacji FSC: www.nepcon.net , www.nepcon.pl, http://pl.fsc.org

Przeczytaj więcej o certyfikacji w Lasach Państwowych

 

CERTYFIKAT PEFC

 

PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku, której głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne.

W chwili obecnej PEFC Council obejmuje 35 krajowych systemów certyfikacji leśnej, z których 25 przeszło do tej pory przez rygorystyczny proces oceny z udziałem publicznych konsultacji i niezależnych ekspertów. Te 25 uznanych systemów odpowiada za certyfikacje 200 milionów hektarów lasów, produkujących miliony metrów sześciennych certyfikowanego drewna na potrzeby rynku, co czyni PEFC największym światowym systemem certyfikacji leśnej. Pozostałe systemy krajowe znajdują się na różnych etapach rozwoju i uznawania przez PEFC.

W Polsce prace nad stworzeniem krajowych struktur podjęto w 2003 r. W marcu 2008 roku polskie krajowe standardy PEFC zostały uznane na forum międzynarodowym, a oficjalna ich akredytacja nastąpiła w październiku 2008 r. w Canberrze w Australii, podczas Walnego Zgromadzenia Międzynarodowej Rady PEFC.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu otrzymała Certyfikat Gospodarki Leśnej PEFC nr CSL/761/2012. Certyfikacja obowiązuje od 27 kwietnia 2012 r. do 26 kwietnia 2015 r.

 

 

    


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

ŁOWIECTWO

ŁOWIECTWO

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Złotoryja jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny, dziki i muflony. Szacuje się (dane za rok 2013), że jeleni jest ok. 620 szt., danieli 12 szt., saren 4200 szt., dzików 1200 szt., a muflonów 50 szt. Okresowo pojawiają się łosie. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka.

Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne. W pobliżu zbiorników wodnych bytuje ptactwo wodne.

Nadleśnictwo Złotoryja nadzoruje gospodarką łowiecką w 18 obwodach dzierżawionych przez 12 kół łowieckich. Są to obwody polno-leśne oraz dwa leśne. Na terenie dwóch obwodów nadleśnictwo samodzielnie prowadzi gospodarkę łowiecką. Jest to Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) Złotoryja.

OHZ Złotoryja to 7856 hektarów (w tym 3790 ha gruntów leśnych) atrakcyjnych łowiecko obszarów. W samym sercu łowiska znajduje się kwatera myśliwska z kancelarią leśniczego oraz miejscami noclegowymi. OHZ Złotoryja organizuje polowania zarówno dla myśliwych krajowych jak i zagranicznych. Istnieje także możliwość wynajęcia kwatery w celach innych niż łowieckie.

Wnętrze kwatery

Kwatera myśliwska kontakt:

Piotr Sawkowicz
tel. 501 034 446